Blog İçeriği

Sosyal paylaşımlarınızda güncel kalmak ve popülerliğinizi artırmak için ziyaretçilerinizle samimi bir iletişim kurmaya ne dersiniz? Kurumsal blogunuz erişilebilir iş günlüğünüze ve müşterileriniz için yol gösterici yaşam rehberlerine dönüşsün.

Kişisel blogunuz ise takipçilerinizle kurduğunuz sıcak bağınızı güçlendirsin, hayata değer katan fikirlerinizi daha çok kişiye ulaştırsın. İçerik Evreni ailesi ile güçlerinizi hemen birleştirebilir, pazarlama stratejilerini etkin kullanmanın, müşteri potansiyelinizi artırmanın avantajını yaşayabilirsiniz. İçerik Evreni yazarları, insan ve yaşam odaklı hizmet verdiğinizin ispatı olan blogunuz için zengin içerikler üretirken, siz markanızı ve sloganınızı daha geniş kitlelere eğlenceli ve faydalı içeriklerle duyurun.

Hadi şimdi siz de blog açmak için harekete geçin, birlikte bloglayalım! Kişisel ya da kurumsal kimliğinizle bir blog yazmak, son 10 yıldır içerik pazarlaması alanının hem samimi hem en etkin araçlarından biri.

Değerli ve nitelikli blog içeriği sahibi olan kurum ve markalar, arama motorları tarafından üst sıralara taşınır, ürün ve hizmetlerin satış grafiği yükselir. Üstelik bu yöntem, web siteniz için daha fazla trafik akışı sağlamanın ve satışlarınızı arttırmanın yanı sıra marka değerinizi de artırır. Blog içeriği, müşterilerinizle ve hedef kitlenizle etkileşim kurmanızın da organik bir yoludur.

Web siteniz ile blogunuz arasındaki bağı kurarak ziyaretçilerinizle kaliteli etkileşimi yaratmanızı sağlayan İçerik Evreni, hem editör hem de yazar kadrosu ile profesyonel biçimde hizmet veriyor. İçerik Evreni, blog sayfalarınıza ilişkin içerik stratejisinin oluşturulması ve metinlerin hazırlanması konusunda Türkiye’de pek çok ünlü marka için çalışıyor.

Blog İçeriği Nedir?

Web tabanlı olarak çalışan kronolojik yapıya sahip paylaşım ağı bloglar, etkileşimli internetin bir sonucu olarak Web 2.0 çağıyla birlikte tüm dünyada hızla yayılan günlüklerdir. Web ve Log kelimelerinin birleşiminden oluşan “weblog” kelime öbeği; Weblog’un blog kelimesine dönüşmesi Tasarım Stratejisti Peter Merholz’un yarı şakayla bu sözcüğü, “we blog” (blogluyoruz) şeklinde kullanmasıyla başlamıştır. Blog içeriği ise; günlükler olarak tanımlanan bloglarda yayınlanan; ses, görüntü, video, grafik, infografik ve elbette içerikleri kapsayan hiper unsurların tamamını ifade eder.

Blog içeriği; kişilerin günlük deneyim, düşünce, beceri ve fikirlerini paylaştıkları bir platform olmalarının yanında, şirketler için interaktif içerik pazarlamasının temel unsurlarından biridir. Ürün ve hizmetlerinizi çok daha doğru ve etkili biçimde kullanıcılarınıza anlatmak, onlarla işe yarar, samimi bir etkileşim sağlamak konusunda bloglar oldukça güçlü ve faydalı araçlardır.

Blog İçerikleri Neden Önemlidir?

Blog içeriği; markanızın sunduğu hizmet ve ürünlere ait çok daha ayrıntılı ve güçlü bilgiyi interaktif biçimde ziyaretçilerinize aktarır. Müşterilerinizle organik, kişisel düzeyde samimi bağlantıların kurulmasını ve bu yolla bireysel kullanıcı deneyimlerine ilişkin feedback toplanmasını kolaylaştırır. Çalışma hayatınıza katkı sağlayan bu geri dönüşler sayesinde AR-GE çalışmalarınızı, yeni ürün yelpazenizi, satış stratejileri için ihtiyaç duyacağınız verileri toplayabilir, hayata geçirebilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de Blog Sayıları

Dijital dünyada bugün 1,9 milyar web sayfası bulunuyor. Bu web sayfaları içinde blogların sayısı ise yaklaşık 450 milyon. Tüm dünyadaki bloglarda günlük içerik paylaşımı ise yaklaşık olarak 4 milyon 500 bin.

Türkiye’ye baktığımızda bu rakam yaklaşık 50 milyon web sayfasına işaret ediyor. Aktif biçimde çalışan web sayfası sayısı ise yaklaşık olarak 10 milyon. Web sayfalarının tamamında da içerikler yer alıyor ve her gün milyonlarca yeni içerik, arama motorları tarafından kayıt altına alınıyor. İşte bu milyonlarca web sitesi ve içerik arasından sıyrılmanız, hedef kitlenize hızlı ve doğrudan ulaşmanız için nitelikli, değerli blog içeriklerine sahip olmanız çok önemli.

Değerli Blog İçeriği Nedir, Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Arama motorları tarafından üst sıralara taşınan, hedef kitleyle doğrudan etkileşim sağlayan içeriklerdir. Blogunuzda yer alacak içeriklerin değerli olması, yani yaratıcı ve faydalı bakış açılarına sahip olması, ürün ve hizmetlerinizin daha geniş kitlelere erişimini sağlar. İşte değerli blog içeriklerinin taşıması gereken temel özellikler;

Gerçek bilgi

Markanın ürün ve hizmetlerine ilişkin gerçek ve kullanıcı odaklı bilgilere yer verilmelidir. Doğru bilgiyle değerlenen tutarlı içerikler, sürekli olduklarında blog ziyaretçileriniz artık ürünlerinizi satın almak için e-ticaret ya da web sitenize yönlenmeye daha istekli olacaklardır.

İlgi çekicilik

Bloglar, kurumsal web sitelerinden daha farklı bir dille iletişim kurarlar. Bu nedenle okuyucunun yaşamına dair ortak noktalar bulacağı, günlük hayatına yansıtabileceği, eğlenceli ve ilgi çekici niteliklere sahip içeriklerden oluşturulmalıdır. Müşterilerin sevdikleri markalara dair ilgi çekici bilgilere erişmeleri, markayla yeni tanışanların ise samimiyet hissetmesi etkileşimi arttıracaktır.

Etkileşim

Sayfalarınızda yer alan blog içeriği yorum, beğeni ve paylaşım gibi etkileşimlere açık olmalıdır. Bu feedback alımları, firmanızın pazarlama stratejilerinde güncel yönelimleri yakalamanızda ve AR-GE çalışmalarınızda yol gösterici olacaktır.

Akıcılık

Blog içeriği dili, kurumsal web sayfalarına göre daha akıcı, kolay okunabilir, çarpıcı ve ilgi çekici olmalıdır. Tanımlardan uzak, kimi zaman okuyucuyu bir yolculuğa çıkaran, kimi zaman ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaştıran, sürükleyici bir dile sahip olmalıdır.

Blog İçeriğinde Doğru Hedefleme

Blog içeriği oluştururken hedeflerinizin doğru tanımlanması hedef kitlenizle uyumlu olmanız için bir zorunluluktur. Bloglar, diğer platformlara göre daha spesifik konuları içeren ama daha özel alanlardır. Blog içerikleri hazırlanmadan önce hedeflerinizin doğru belirlenmesi, hem zamanın hem de emeğin karşılığını fazlasıyla verecektir. Ürün ya da hizmetlerinize ilişkin oluşturulacak nitelikli bir blog için öncelikle aşağıdaki 3 N’ye doğru cevaplar vermekle işe başlayabilirsiniz.

Niçin?
Ne?
Nasıl?

Blog içeriklerini niçin oluşturuyorsunuz? Ne amaçlıyorsunuz? Ve bunu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? Bu 3 soruyu, ziyaretçilerinizle empati kurarak ve müşteri odaklı düşünerek kendinize sorabilirsiniz ve zenginleştirebilirsiniz.

Blog İçeriğinde Sürdürülebilirlik

Blog içeriklerinin sürdürülebilir olması yüksek oranda ve gerçek etkileşim almanız ile markanızın bilinirliği konusunda önemli bir noktadır. İçerik takvimine sahip olan, yaşayan bir blogun başarıya ulaşması kaçınılmazdır. Bloglar günlük olarak ya da kısa aralıklı periyodlarla içerik yayınlamalı ve her içerikte arşivi zenginleşmelidir. Sürdürülebilirlik kavramı, içeriklerinizin birbiri ile etkileşimli ve devamlılık oluşturacak şekilde hazırlanması ilkesini de kapsar. Bu devamlılık markanıza itibar kazandırırken blogunuzda oluşan bütünlük, takip ve abonelik sayınızı da artırır.

İçerik Evreni ve Blog İçeriği Hizmetleri

Blog Stratejisi ve Rakip Analizleri

İçerik Evreni, sizin blog sayfanızı ve rakip kategorinizde yer alan blog sayfalarını analiz etmekle işe başlar. Ürün ve hizmetlerinize, ziyaretçileriniz ve müşterilerinizle paylaşmak istediğiniz konulara dair size özel blog stratejinizi oluşturur.

Blog Stratejisi Nasıl Oluşturuluyor?

Ekibimiz önce blog ile hedeflediğiniz işi tanımlar ve bu hedefler doğrultusunda rakipleriniz ile dahil olduğunuz pazarın durumu ele alınır. Elde ettiğimiz veriler bize bir tablo gösterir. Bu tablo, size ve firmanıza en uygun blog içeriği fikirlerini ve okuyucularınızı size getirecek anahtar kelimeleri belirlememizi sağlar. Artık sırada hangi konuda ne sıklıkla içerik yayınlayacağınızı gösteren blog içerik takviminizi oluşturmak vardır.

Blog Stratejisi ve Takvim Doğrultusunda İçerik Üretimi

Hazırladığımız blog stratejisi ile oluşturduğumuz takvime sadık kalarak, uygun blog içeriği sizin için düzenli olarak hazırlanır. İçerik Evreni yazarları, değerli blog içeriklerinizi hazırlarken; karmaşık üslup ve terminolojiden uzak, akıcı bir dille, organik, dinamik ve etkili metinler oluştururlar. Blogunuzla destekleyeceğiniz markanızın değerini artırmak, fikirlerinizle ilgi ve merak uyandırmak için hemen harekete geçebilir, İçerik Evreni’yle bağlantı kurabilirsiniz. Size ve markanıza en uygun blog içeriklerini, uzman içerik yazarları ve deneyimli editörleri ile üreten İçerik Evreni ile doğru içerik stratejileri yaratmada siz de dünyanın hızına yetişebilirsiniz.