Sosyal Medya İçeriği

Tüketicilerin işletmeniz ve markanızla iletişime geçerken en çok tercih ettikleri alanlardan biri olan sosyal medya, hedef kitlenizle yapıcı diyaloglar kurmanızın da anahtarı.

İçerik Evreni ailesi olarak biz, müşteri ve takipçilerinizin fikirlerine değer verdiğinizi biliyoruz. Siz de sosyal medya pazarlamacılığı yöntemlerini etkili kullanmak için dijital pazarlama stratejilerinizi bir adım öteye taşıyacak içerik hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İçerik Evreni’nin uzman ekibi, markanızı sosyal medyada görünür kılarken size de etkinlik, fırsat, yeni ürün ve hizmet tanıtımları gibi güncel paylaşımlarınızı doğrudan hedefe göndermenin avantajını yaşamak kalsın.

Sosyal Medya Pazarlaması etkileşimli web çağıyla birlikte doğmuş, yepyeni bir pazarlama biçimidir. Marka, ürün ve hizmetlerinizin daha geniş kitlelere duyurulmasında ve müşterilerinizle dinamik ilişkiler kurmanızda oldukça etkilidir. Dijital pazarlamanın merkezinde yer alan sosyal medya pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının da tetikleyicisidir. SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi ise; doğru ve stratejik biçimde hazırlanmış içerik hizmeti çalışmalarına doğrudan bağlıdır. Sosyal medya pazarlama faaliyetleriyle ürün ve hizmetlerinizin satışını ve

markanızın bilinirliğini artırabilir, potansiyel müşterileriniz için ilgi uyandırabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması; herhangi bir kurum ya da kuruluşun tüketici ya da kullanıcıları ile etkileşim halinde kalması için sosyal paylaşım ağlarında (facebook, instagram, YouTube, twitter, blog, forum, vb.) gerçekleştirilen tüm pazarlama faaliyetlerini ifade eder.

Sosyal medya pazarlama stratejisi doğrultusunda yürütülen çalışmalar, ürün ya da hizmetleriniz hakkında müşterilerinizle çok daha yakından etkileşim kurmanızı sağlar. Bu etkileşim, satışlarınızı ve popülerliğinizi artırırken siz de elde edeceğiniz geri bildirimler (feedback) sayesinde ürün ve hizmetlerinizi geliştirme konusunda ipuçları elde etmiş olursunuz. Bu ipuçları hem AR-GE hem de pazarlama faaliyetlerinde stratejinizi doğru biçimde oluşturmanızda en büyük yardımcınız olacaktır. Sosyal medya pazarlaması stratejilerinin oluşturulması ve sosyal medya içeriklerinizin üretimi için İçerik Evreni’nin uzman kadrosundan yardım alabilir, varlığınızı sosyal medyada daha hızlı ve etkin biçimde geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması etkileşimli web çağıyla birlikte doğmuş, yepyeni bir pazarlama biçimidir.

Hedef kitlenize ulaşırsınız

Şirketlerin sahip olduğu tüm marka ve hizmetlerin daha geniş kitlelere duyurulması için gözardı edilemeyecek derece önemlidir. Dijital pazarlamanın merkezinde yer alan sosyal medya pazarlaması; arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarının da tetikleyicisi. SEO çalışmalarının başarılı olabilmesi ise; doğru ve stratejik biçimde hazırlanmış içerik pazarlaması çalışmalarını gerektirdiği de unutulmamalıdır.

Bilinirliğinizi artırırsınız!

Sosyal medya pazarlaması; herhangi bir kurum ya da kuruluşun tüketici ya da kullanıcıları (müşteriler) ile etkileşim halinde kalması adına sosyal paylaşım ağlarında (Facebook, Instagram, YouTube, twitter, blog, forum vb.) gerçekleştirilen tüm pazarlama faaliyetlerini ifade eder. Sosyal medya pazarlama faaliyetleriyle ürün ve hizmetlerin satışını ciddi oranlarda artırabilir, mevcut markanızın bilinirliğini de üst düzeylere taşıyabilirsiniz.

Sadakat ve etkileşim sağlarsınız

Sosyal medya pazarlama stratejisi doğrultusunda yürütülen çalışmalar; ürün ya da hizmetleriniz hakkında müşterilerinizle çok daha yakından etkileşim almanızı sağlar. Söz konusu etkileşim; hem satışlarınızı arttıracak hem de sağlayacağınız geri bildirimler (feedback) sayesinde ürün ve hizmetlerinizi geliştirme konusunda ipuçları elde etmiş olacaksınız. Söz konusu ipuçları; hem AR-GE faaliyetlerinde hem de pazarlama faaliyetlerinde stratejinizi en doğru biçimde oluşturmanızda en büyük destekçiniz olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması İçin Nereden Başlamalı?

Doğru bir dijital pazarlama ajansı ile çalışarak, sosyal medya çalışmalarınızı profesyonel biçimde yürütmeye ne dersiniz? İçerik Evreni ekibiyle çalışmaya başladığınızda ilk işimiz, sosyal medya pazarlaması için şirketinizin mevcut durumu, klasik pazarlama stratejisi, kısa ve uzun vadeli pazarlama hedeflerinin belirlenmesi oluyor. Çıkardığımız raporlar ve durum analizlerinin ardından oluşturulacak sosyal medya pazarlama stratejisi, üretilen içerikler ile size sunuluyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlamasının önemi; web’in dolayısıyla da sosyal medyanın gücüyle eşdeğer biçimde düşünülmelidir. Bugün dünya nüfusunun yüzde 53’ü yaklaşık olarak 4 milyar 300 bin kişi internet kullanıyor. Dünya nüfusunun yüzde 43’ü ise yaklaşık 3 milyar 190 bin kişi aktif biçimde sosyal medya kullanıyor. Söz konusu rakamların büyüklüğüne bakıldığında hizmet ya da ürün pazarlaması konusunda yürütülecek faaliyetlerde sosyal medya pazarlamasının önemi de daha net biçimde ortaya çıkıyor.

Dünyada ve Türkiye’de Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

Dünya Nüfusunun yüzde 43’ü (3 Milyar 190 Bin Kişi) sosyal medya kullanıyor. Türkiye nüfusunun yüzde yüzde 67’si internet kullanıyor. Bu ise yaklaşık 54 milyon 330 bin kişiye tekabül ediyor. Sosyal medyayı aktif biçimde kullananlar ise toplam nüfusun yüzde 63’ünü oluşturuyor. Bu da yaklaşık 51 milyon kişiye tekabül ediyor. Veriler göstermektedir ki, sosyal medya gözardı edilebilecek bir platform değildir.

Sosyal Medya Pazarlamasının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya pazarlama faaliyetleri pek çok farklı açıdan şirketinize ve markanıza avantaj sağlar:

Satış tutundurma

Müşterilerle daha yakın ilişki (Müşteri İlişkileri Yönetimine Destek)

Marka bağlılığının arttırılması

Tüketici davranışlarının analizi

AR-GE çalışmalarını destekleyici veri

Sıralanan tüm avantajlar, aynı zamanda şirketlerin ürün ve hizmetlerinin satışını doğrudan etkiler ve müşterilerin satın alma davranışları üzerinde de olumlu etkiler oluşturur.

Sosyal Medya Pazarlaması İle Neler Hedeflenir?

Sosyal medya pazarlaması ile şirketlerin hedefleri nelerdir? Bu alandaki çalışmalarda sizin amaçlarınız neler olmalıdır? Sosyal medya pazarlama örnekleri gösteriyor ki ulaşılmak istenen temel hedef satışların artırılmasıdır. Bu ana hedefe ulaşma yolunda bir de ara hedefler oluşturmak gerekir.

Ağızdan ağıza pazarlamaya destek olmak

Pazar araştırmaları konusunda veriler elde etmek

Genel ve klasik pazarlamayı desteklemek

Fikir üretmek ve yeni ürün geliştirmek

Müşteriyle iletişimde olmak, etkileşim sağlamak

Halkla ilişkiler faaliyetlerini desteklemek

Marka bilinirliğini arttırmak, tutundurma faaliyetleri özetle itibar yönetimini desteklemek

Sosyal Medya Pazarlamasında İçeriğin Rolü Nedir?

Sosyal medya pazarlaması adına yürütülecek tüm çalışmalarda etkili içerik üretimi, sosyal medya pazarlama stratejisi doğrultusunda yürütülen faaliyetlerde başarıyı getirir. İçeriklerin etkin ve SEO odaklı biçimde hazırlanması; ürün ve hizmetlerin en doğru biçimde anlatılmasını ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. İçerik Evreni olarak; sosyal medya pazarlama stratejileri ve bu alanda üretilecek içerikler konusunda profesyonel yazar kadromuz ve SEO alanında uzman ekibimizle hizmet veriyoruz.

Sosyal Medyada Dikkat Çekmenin Formülü: Etkili İçerik!

Sosyal medya pazarlama stratejisi doğrultusunda etkili içerik üretmek, başarıyı getirir. İçeriklerin etkin ve SEO odaklı biçimde hazırlanması ise ürün ve hizmetlerin en doğru biçimde anlatılmasını ve arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. İçerik Evreni olarak biz, profesyonel yazar kadromuz ve SEO alanında uzman ekibimizle size ve markanıza özel sosyal medya pazarlama stratejilerinizi oluşturuyor ve içeriklerinizi üretmeye devam ediyoruz.

Sosyal medyada takipçileriniz ile paylaşacağınız içeriklerin etkili olabilmesi ve gerçek anlamda etkileşim alabilmeleri için taşımaları gereken temel özellikler: Mükemmel kalite, Gerçeklik, Etkililik!

Mükemmel kalite

Hazırlanan tüm metinlerin, amaç ve hedefler doğrultusunda SEO odaklı biçimde mükemmel şekilde hazırlanması anlamına gelir. Bu mükemmellik aynı zamanda yazın kalitesi ve kreatif düşünceyi de içermelidir.

Gerçeklik

Her ne kadar paylaşımların yapıldığı sosyal medya, sanal bir dünya olarak tanımlansa da kullanıcılarınız ve yaşadıkları dünya gerçektir ve rekabet, yoğun bir şekilde sahada devam eder. İçeriklerinizin gerçekliği yansıtması, ürün ve hizmetlerinizin sahip olduğu özellikleri net olarak anlatması önemlidir.

Etkililik

Güçlü, kaliteli ve gerçeklikle yaratılan içeriklerin etkisi de güçlü olacaktır. Etki yaratmak için doğru mecrada ve doğru zaman dilimlerinde paylaşımların yapılması gereklidir. Oluşturulan sosyal medya pazarlama stratejisiyle uyumlu içerikler istenen etkiyi yaratır ve güncel tutar.

Sosyal Medya Pazarlamasında Sürdürülebilirlik

Sosyal medya pazarlaması alanında yürütülecek tüm çalışmaların sürdürülebilir olması gerekir. Devamlılığı olmayan sosyal medya pazarlama faaliyetleri, şirketiniz ve markanız için avantaj sağlamak yerine bir değer kaybı yaşamanıza neden olacaktır.

İşletmelerin oluşturduğu sosyal medya hesaplarında kısa zaman aralıklarıyla, düzenli paylaşımda bulunulması ve sosyal paylaşım ağları üzerinden takipçilerin iletişim taleplerine cevap verilmesi, sosyal medya pazarlaması açısından sürdürülebilirliği sağlar.

Sosyal medya pazarlamasında sürdürülebilirlik; etkin içerik paylaşımlarının düzenli olduğu kadar kesintisiz şekilde yürütülmesine de bağlıdır. İçerikler ise doğru stratejilerle gerçekten de sosyal medya kullanıcıları için anlamlı ve birbirini tamamlar nitelikte oluşturulmalıdır.

İçerik Evreni ve Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri

İçerik Evreni, şirketinize ait sosyal paylaşım ağlarının mevcut durumuna ilişkin analizlerin yapılmasının ardından sosyal medya pazarlama stratejinizi misyon, vizyon ve hedefleriniz doğrultusunda oluşturur. Sosyal medya pazarlaması eylemlerinizi yönetmeniz için sizin verileriniz bizim için önemlidir. Yönetim danışmanı Peter Drucker’ın dediği gibi, “Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.”

İçerik Evreni ekibi, sosyal medya pazarlama stratejinizi yürütürken, paylaşımda bulunacağınız içerikleri SEO odaklı biçimde hazırlar ve içerikleriniz ürün ve hizmetlerinizi en etkin biçimde anlatacak şekilde oluşturulur. İçerik Evreni, pazarlamada doğru zamanda doğru yerde olmanın avantajını, size sosyal medyada da yaşatacak etkili içerikleri oluşturur ve paylaşılmasını sağlar.

İÇERİK EVRENİ WEB SİTESİ İÇERİĞİ HİZMETİ ALANINDA NELER YAPIYOR?

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medya Mevcut Durum Analizi

Sosyal Medya Pazarlama Strateji Geliştirme

Sosyal Medya Pazarlama Faaliyetlerinde Sürdürülebilirlik Çalışmaları

Sosyal Medya İçerik Hizmetleri

Sosyal Medya İçeriklerinin ve Rakiplerin İçerik Analizi

Sosyal Medya İçerik Paylaşım Stratejisi Geliştirme

Ürün ve Hizmetlere İlişkin Spesifik ve Etkin İçerikler Oluşturma

Markanızı farklı kitlelere de duyurmak, kullanıcılar arasında konuşulur, yorumlanır ve takip edilir olmak ve sosyal medyadaki varlığınızı güçlendirmek için siz de İçerik Evreni’nin sosyal medya pazarlama içeriği konusunda uzman yazarları ve editörleri ile tanışabilirsiniz. İçerik Evreni’yle bu tanışmanız, sosyal medyada sizi de yepyeni kitlelere tanıştırmanın ilk adımı olacaktır.