SEO Nedir?

Dijital dünyanın hayatın tam merkezine yerleştirdiği web sitesi, blog, e-ticaret ve sosyal medya kavramları, sanal platformda milyonlarca okuyucuyu ve markaların hedef kitlelerini özgün, kaliteli içeriklerle buluşturuyor. Arama motorlarında üst sıralarda yer alma ve dijital dünyada varlık gösterme yarışında olan firmalar ve kişiler, birinciliği özgün, kaliteli içeriklerle elde ediyorlar. İpi göğüsleyenlerin sırrı ise işte bu sihirli kelimede gizli: “SEO”!

SEO, web sitenizi, blogunuzu, e- ticaret uygulamalarınızı sayısı milyonları bulan potansiyel alıcılarla tanıştırmanın en verimli ve kalıcı yoludur. Dilimize İngilizce’den geçen SEO, “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltılmışıdır ve "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelir. Daha çok kullanıcıya ve daha çok tüketiciye ulaşmanın hedeflendiği, hedefe giden yolun ise SEO uyumlu içerikler üretmek anlamına geldiği dijital dünyada,

gerçekleştirilen bu optimizasyon çalışmaları bir işletmenin arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini sağlar. SEO uzmanları ise web sitelerinin arama motorlarındaki popülerliğini artıran, firmaları böylece daha çok kullanıcıya ulaştıran kişilerdir. Ve elbette bunu, SEO uyumlu, tamamen özgün, okuyucunun ihtiyaçlarını karşılayan ve nitelikli içeriklerle yaparlar.

Bir Web Sitesinde SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Dijital performansınızı artıracak, web sitenizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak olan SEO uygulamaları, site içinde ve site dışında olmak üzere 2 adımda yapılır. Site içi SEO çalışmaları; özgün içerik üretme, başlık ve meta açıklamaları oluşturma, konu seçimi ve kendi sayfanıza SEO bağlantı oluşturma gibi çalışmaları kapsar.

Site içi SEO çalışmaları
Özgün İçerik Oluşturma

Arama motorları sitenizi değerlendirirken en çok, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan, özgün, bilgilendirici, doyurucu ve güncel bilgiler içeren metinleri önemser. Hedef kitleniz ya da okuyucularınız için kendinizi, ürünlerinizi ve firmanızı nasıl anlattığınız önemlidir. Google ve diğer tüm arama motorları için de! Bu nedenle paylaştığınız ve yayınladığınız içerikler kesinlikle kopya olmamalı, özgünlüklerinin yanı sıra kaliteli ve yararlı olmalıdır.

SEO Başlık Ve Meta Açıklamaları

SEO uyumlu bir web sitesi için başlık ve meta açıklamaları kullanımı önemlidir. Her bir konu başlığı ve her sayfaya ait meta açıklamaları, içeriğin yapısına uygun, doğru ve etkili olmalıdır. Bu, okuyucu ve hedef kitlenizin gözündeki itibarınızı güçlendireceği gibi arama motorlarında üst sıralara çıkma potansiyelinizi de artırır.

Arama Hacmini Artırmak

Sitenizi ya da blogunuzu oluşturan tüm içeriklerin güncel ve merak uyandıran, yararlı ve popüler konulardan oluşması, aranma hacminin de artması demektir. Bu nedenle yayınlanan ve paylaşılan içeriklerin özgün olduğu kadar kaliteli ve yararlı olması gerekir.

Kendi Sayfalarınıza Link Verme

Web sitesinde önemli bulduğunuz, herhangi bir içeriği okuyan kişinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz diğer bir konuya link vermek, hem bulunulan hem yönlendirilen sayfanın değerini artıracaktır. SEO uyumlu bağlantı oluşturma çalışmaları yaparken, kullanıcının o an bulunduğu sayfadaki konuyla ilgili olan ve okuyucuya yarar sağlayacak bağlantıları seçmeye özen göstermelisiniz.

Site dışı SEO çalışmaları

Backlink çalışmaları: Bu çalışmalar, doğal yollarla yapıldığında, web sitenizi arama motorlarında etkili biçimde üst sıralara taşıyacaktır. Güncel bir konu hakkında oluşturulmuş kaliteli bir içerik ile sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Ancak doğru bir backlink alma çalışması, web sitenizin, o konu hakkında yapılan aramalarda en üst sırada yer almasını sağlayacaktır.

SEO Başarısını Yükselten İçerik Nasıl Oluşturulur?

İçerik pazarlama stratejilerini doğru uygulamanın en önemli adımlarından biri olan SEO çalışmaları, sizi arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralara taşıyacaktır. Sitenizin organik trafiğini ve SEO stratejileri ile başarısını artırmak için;

Kullanıcı odaklı içerikler oluşturun

Başarılı bir içerik pazarlamasının ve doğru SEO çalışmasının yolu, kullanıcı odaklı içeriklerden geçiyor. Bunun anlamı ise ziyaretçilerinizi bilgilendiren, eğlendirici, yol gösteren, yararlı ve okuyucunun aradığı bir çözümü ya da ürünü bulmasını sağlayan içerikler oluşturmak demektir.

Özgün olun

İçeriklerinizin özgün olması, hem temsil ettiğiniz markanın itibarı hem kişisel bloğunuzun güvenilirliği açısından önemlidir. Kopya içerik kullanmak, etik ve yasal açıdan size bazı sorumluluklar yükler. O nedenle kendi özgün içeriklerinizi oluşturmalı ve kullanmalısınız.

Kaliteli içerikler paylaşın

SEO başarınızı yükseltmenin en etkili yollarından biri, kaliteli içerikler üretmektir. İmla ve yazım kurallarına dikkat etmez ve sadece SEO anahtar kelime belirleme sonucunda ulaştığınız sözcükleri kullanmak için anlamsız cümleler kullanırsanız, hedefe ulaşmanız pek mümkün olmaz.

İçeriklerin uzunluğunu doğru belirleyin

Uzun içerik her zaman başarılı SEO sonuçları anlamına gelmez. İçeriğinizin türüne göre ideal içerik uzunluğunu belirlemeli, blog, e-ticaret, kategori içeriği gibi türlerin her biri için doğru kelime sayısı kullanmalısınız.

Net ve sade olun

Anlatmak istediklerinizin ilgi çekici ve yararlı olması kadar kolay okunabilmesi de önemlidir. Kısa paragraflar ve cümleler, net ifadeler, ziyaretçilerinizi o içeriği okumaya teşvik eder. Bunun için, içerik oluştururken sade ve anlaşılır cümleler kurmaya özen gösterebilir ve içeriğinizi görsellerle destekleyerek okuyucunun okuma molaları vermesini sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin gücünü doğru kullanın

Başarılı SEO uygulamaları, kullanıcı odaklı içerikler üretmeye işaret etse de anahtar kelime kullanımının etkisi hala güncelliğini koruyor. Elbette doğru kelimelerin doğru yerde ve yoğunlukta kullanılması koşuluyla. Anahtar kelimeleri metne homojen olarak dağıtmak, ara başlıklarda kullanmak ve metnin akışını bozmayacak şekilde yerleştirmek, SEO başarınızı yükseltmenin etkili yöntemlerinden biridir.