Kategori İçeriği

Dijital dünyadaki sanal mağazanızı İçerik Evreni’nin uzman yazar ve tecrübeli editörleriyle çalışarak doğru yapılandırmaya ve onu arama motorlarında üst sıralara taşımaya ne dersiniz? Firmanızı sektörün liderleri arasına taşımanın, müşterilerinizi ise satışa yönlendirmenin yolu, ürünlerinizi doğru anlatmaktan ve etkin kategorileri içeriklerinden geçiyor.

E- ticaret ya da web sitenizde ürün kategorilerinizi detaylı ve doğru bilgilerle donatılmış zengin ürün içerikleriyle sergilemeniz, satış grafiğinizi artırdığı gibi başlı başına bir reklam niteliği de taşıyor. Sizi kullanıcı aramalarında üst sıralara taşıyan kategori içerikleri, tüm ürünlerinizi her an görünür kılarak aynı zamanda reklam vitrininizi oluşturuyor. Ürün çeşitliliği kadar ürün açıklamalarına da önem veren markalar, İçerik Evreni’nin ürettiği nitelikli kategori içerikleri sayesinde satış oranlarını artırıyor. Ürün çeşitliliğinizi ve kalitenizi önemsiyorsunuz.

Peki e-ticaret ya da web siteniz ziyaretçilerinizi satış konusunda ikna edebilecek doğru kategori içeriklerine sahip mi? Ürün ve hizmetleriniz için benzersiz kategoriler yaratmak, markanızın değerini web sitenizin kolay ve hızlı kullanımıyla da artırmak için siz de İçerik Evreni’yle bağlantı kurabilirsiniz.

Sahip olduğunuz web sayfalarında yer alan tüm içeriklerin kullanıcı odaklı ve SEO uyumlu biçimde kategorilendirilmiş olması, arama motorlarında üst sıralara taşınmanızı sağlar. Doğru yapılandırılmış ürün kategorileri, kategori içeriği konusunda benzersiz bir yapıya sahip olmanızın avantajını da beraberinde getirir. Ürün ve hizmetlerinize dair bilgilerin özgün kategori içerikleriyle hazırlanması, çok çeşitli ürün sergilerken düzenli bir yapı oluşturulması müşterilerinize de yardımcı olur. Deneyimli editör ve yazar kadrosuyla hizmet veren online içerik ajansı İçerik Evreni, benzersiz kategori içeriklerinizi SEO uyumlu biçimde hazırlarken, siz de rakiplerinizden hep bir adım önde ve sıra dışı olmanın avantajını yaşayabilirsiniz. Siz ürün ve hizmet çeşitliliğinizi zenginleştirmek için çalışırken biz ziyaretçileriniz için konforlu ve etkin alışveriş ortamını sizin için yaratalım.

Kategori İçeriği Nedir?

Kategori içeriği; web sayfalarında yer alan kategorilere ait açıklama metinlerini ifade eder. Kategori içerikleri hem kullanıcılar hem de arama motorları için oldukça değerli metinlerdir. Benzersiz ve SEO uyumlu biçimde hazırlanmış kategori içeriği sayesinde web sitenize daha fazla trafik alabilir, daha geniş hedef kitleye erişim sağlayabilirsiniz. Kategori içeriği; web sitelerinde yer alan, ürün ve hizmetler için doğru biçimde tanımlanmış, özgün ve nitelikli içerikleri ifade eder.

Kategori içerikleri özellikle e-ticaret sitelerinde çok daha kapsamlı biçimde ve analizler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Satışa sunulan yüzlerce, binlerce hatta on binlerce ürünün kategorik şekilde düzenlenmesi gerekir. Ayrıca, her bir ürünün ya da hizmetin yer aldığı sayfa, doğru kategori altında bulunmalıdır.

Kategorilendirme konusundaki çalışmalar, taksonomi biliminin temel prensipleri ele alınarak gerçekleştirilir.

Kategori İçeriği ve Taksonomi

Taksonomi; sınıflandırma bilimidir ve bu sahadaki çalışmaların bir benzeri de bugün web siteleri için yürütülmektedir. Web sayfalarında yer alan tüm içerikler taksonomi yöntemi ile doğru biçimde sınıflandırılmalı ve üst, alt hiyerarşisi doğrultusunda tanımlanmalıdır. Yapılacak ürün tanımlamaları, kategori içeriği olarak ifade edilir. Arama motorları ve kullanıcı deneyimleri için kategori açıklamaları değerli unsurlardır ve bu içerikler, satışını gerçekleştireceğiniz ürün ya da hizmete, ziyaretçilerinizi davet eden kısa metinlerdir. Bu nitelikli kısa metinler, sitenizin ziyaretçi sayısı ile paralel biçimde satış grafiğinizin de yükseltir. Taksonomi çalışmaları doğrultusunda hazırlanan kategori şeması; kategori ağacı olarak da düşünülebilir.

Kategori Ağacı Neden Önemlidir?

Kategori ağacı; online pazarlama gerçekleştiren şirketlerin sahip olduğu e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Web sitesinde yer alan sayfalardaki ürün ve hizmetlerin üst - alt ilişkisinin doğru biçimde kurulması için bir kategori ağacı oluşturulmalıdır. Kategori ağacının oluşturulması süreci; sahip olunan web sitesinin mevcut kategorik durumunun tespitinin ardından; firmanın satış ve pazarlama stratejisi de göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir.

Kategori İçeriği ile Temelde Neler Hedefleniyor?

Kategori içeriği ile temelde nelerin hedeflendiğini bilmek, yapılacak çalışmanın önemi konusunda da bir fikir oluşturacaktır;

Kategorilerde sunulan ürün ya da hizmete ilişkin genel bir bakış oluşturur

Marka ve modellerin özellikleri ve kullanımları hakkında bilgi verir

Ürün ya da hizmete ilişkin teklifleri ve avantajları doğru biçimde anlatmaya yardımcı olur

Teklif ve avantajlarınıza ilişkin çarpıcı başlıklar sunmanızı sağlar

Hedef kitlenizi satın almaya yönelik harekete geçirir

Kategori İçeriği Ne İşe Yarar?

Kategori içerikleri, satış ve pazarlamasını gerçekleştirdiğiniz ürün ya da hizmetlerin doğru ve net biçimde hedef kitlenize anlatımını sağlayan metinlerdir. Bu nitelikli metinler; hedeflediğiniz kitlenin arama motorlarında yaptıkları aramalarda hızlı ve net bir şekilde web sayfanıza kolayca erişmelerini sağlayacaktır. Kategori içeriği dahilinde hazırlanan metinler aynı zamanda ürün ve hizmetlerinizin milyarlarca farklı arama sonucu ve milyonlarca web sitesi arasından sıyrılmasını sağlayan dijital pazarlamadaki imzanız olacaktır. Nitelikli kategori metinleri; sizi diğer rakiplerinizden ayıracak ve ürünlerinizi tercih sebebi olacak şekilde potansiyel müşterilerinize sunacaktır. Doğru ve hedef kitle odaklı hazırlanan nitelikli kategori içeriği;

Ürün ve hizmetlerinizi kategorik biçimde ve net ifadelerle anlatır

Hedef kitlenizin aramalarına hızlı biçimde ulaşmasını sağlar

Arama motorlarında üst sıralara yükselmenize yardımcı olur

Milyarlarca sayfa ve milyonlarca web sitesi arasında, devasa bir ekonomik büyüklüğe sahip e-ticaret pazarında varlık göstermeye ve bu büyük pazardan pay almaya çalışırken doğru oluşturulmuş kategori metinleri en büyük yardımcınız olacaktır.

E-Ticaret Pazarı Büyümeye Devam Ediyor

Dünyadaki e-ticaret pazarının ekonomik büyüklüğü bugün astronomik rakamlarla ifade ediliyor.

Küresel parkende e-ticaret pazarının büyüklüğü, 2018 verilerine göre 2.8 Trilyon Dolar ve bu rakamın 2021 yılında 4.5 Trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Söz konusu pazarda Türkiye’nin bugünkü payı ise; 5.955 milyon dolar, bu rakamın da 2021 yılında 6,726 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Kategori İçeriği Oluşturulmaya Nereden Başlanmalı?

Kategori içeriği oluşturmadan önce doğru bir kategori yönetimi stratejisine ve analize ihtiyacınız olacaktır. Genel olarak sitenizde yer alan tüm ürün ve hizmetlere ait sayfaların doğru biçimde tanımlanması gerekir. Satış ve pazarlama stratejinize uygun biçimde kategori ağacı (taksonomi) haritanızın çıkarılması, çalışmalarda ilk sırayı alır. Tüm ön hazırlıkların ardından mevcut hedef kitlenin ve rakiplerin analizinin de eş zamanlı biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. Özetle;

Mevcut sayfaların tanımlanması

Satış ve pazarlama stratejisi doğrultusunda kategori ağacı oluşturulması

Hedef kitle ve rakip analizlerinin yapılması

Bu 3 temel çalışmanın ardından oluşturulacak kategori içerik takvimi ışığında, artık içeriklerin oluşturulması aşamasına geçilebilir.

Kategori İçeriği Stratejisi

İçerik Evreni’nden kategori içerikleri talep ettiğinizde, web sitenizin mevcut sayfa yapısını, kategori, ürün ve hizmet sayfalarınıza ilişkin mevcut durumu analiz ediyoruz. Elbette rakiplerinizin sahip olduğu kategorik yapıyı da inceleyerek satış ve pazarlama stratejiniz doğrultusunda size özel kategori içeriği stratejinizi hazırlıyoruz.

Kategori Ağacı (Taksonomi) Çalışmaları

Kategori içeriği stratejinizi yaparken web siteniz, ürün ve hizmetlerinize ilişkin kategori ağacı haritanızı çıkarıyor, bu haritaya göre yapılması gereken alt ve üst sınıflandırmaları düzenliyoruz.

Kategori İçeriği Üretimi

Kategori stratejiniz İçerik Evreni’nde, kategori ağacı verilerine göre düzenli ve SEO uyumlu biçimde üretilir. Üretilen tüm içerikler, web sitenizin mevcut durumu, rakiplerinizin hareketleri, arama motoru optimizasyonu hareketliliklerine göre gerekli durumlarda güncellenmek üzere revizeye alınır.

Size ve markanıza en uygun kategori içeriklerini, uzman içerik yazarları ve deneyimli editörleri ile oluşturan İçerik Evreni ailesi ile şimdi iletişime geçebilirsiniz. Biz size ve markanıza en uygun içerik stratejisini yaratırken siz de arama motorlarında yükselebilir, satış odaklı nitelik kazanan web sitenizde yeni ürün ve hizmetlerle müşterilerinizi karşılayabilirsiniz.