İçerik Pazarlaması Nedir?

Bir markanın sadık müşterilerinden biri misiniz? Satın almayı hiç düşünmediğiniz bir ürünün aslında sizin için bir ihtiyaç olduğunu fark ettiğiniz ve onu sipariş ettiğiniz oldu mu? Cevabınız evetse, başarılı bir içerik pazarlamasıyla karşı karşıyasınız demektir.

İçerik pazarlaması, ürün satışı yapmak değildir. Hedeflenen kitlenin dikkatini marka ve ürün üzerine çekerek, satın alma davranışlarını etkiler ve onları doğal bir şekilde bir ürünü satın almaya yönlendirir. Bunu yaparken de elbette içeriklerden yararlanır.

Hedeflenen kitleyi belirlemek, bu kişilerin dikkatini marka ve ürün üzerine çekmek, onların sadık müşteriler arasına katılmasını sağlanmak ve tüm bu süreçleri karlı bir etkileşime dönüştürmek, doğru içerik pazarlaması stratejileri ile mümkün olur. İçerik pazarlamasının hedefi, satıştır. Satışa giden yol ise müşterilerle organik ve kalıcı bağlar kurmaktan, farklı kanalardan ona ulaşarak kaliteli içeriklerle ilgisini canlı tutmaktan, etkilemekten ve eğitmekten geçer.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinden oldukça farklı değil mi? İçerik pazarlamasında satış hakkında açıkça konuşmanız gerekmez. Yapmanız gereken tek şey sürdürülebilir bir etki yaratmaya çalışmaktır. Bir yazı, bir fotoğraf, video ya da ses… Farklı medya türlerini doğru kanallardan ulaştırdığınızda, içerik pazarlamasının ilgi çekme prensibini yerine getirmiş olursunuz. Yapılan istatistikler, 10 tüketiciden 7’sinin, okudukları içerikleri, video ve görselleri geleneksel pazarlama yöntemlerine tercih ettiğini gösteriyor. Bu tüketiciler, markaların onların ihtiyaçlarına çözüm üreten hizmet ve ürünlerine dair bilgi edinmeyi istiyorlar. Tüketicilerin bu eğilimlerine içerik pazarlaması stratejileri ile cevap veren markalar, içerik pazarlamasıyla hedeflenen ilişki ve satışı böylece yakalıyorlar.

Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Her geçen gün daha çok marka ve firma reklam ve pazarlama bütçelerinin önemli bir kısmını içerik pazarlaması için ayırıyor. Çünkü içerik pazarlaması, herhangi bir aracı olmadan hedef kitle ile iletişim halinde olmayı sağlıyor ve kesinlikle işe yarıyor. Doğru bir içerik pazarlama stratejisi, içerik oluşturmayı ve bu içeriklerin doğru kanallar ile dağıtılmasını kapsıyor. İçerik pazarlaması örnekleri, fikirleri size bu etkili pazarlama yöntemi için yeterli bilgiyi verebilir. Ancak ayıracağınız zamanı ve edinmeniz gereken tecrübe sürecini göz önünde bulundurduğunuzda, uzmanlardan yardım almayı düşünebilirsiniz. İçerik Evreni etkili ve doğru içerik pazarlaması stratejisini sizin için oluşturacaktır. Etkili içerik pazarlaması için hedef, strateji, içerik, analiz süreçlerinin doğru yönlendirilmesi ve elbette süreklilik ile zaman gerekir.

Hedeflerinizi doğru belirleyin

Pazarlama hedefleriniz, vizyonunuz, misyonunuz size özel içerik pazarlaması stratejisini oluşturmak için önemlidir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin de firmanızın bu niteliklerine göre analiz edilmesi ve belirlenmesi gerekir. Markanız ve hedef kitleniz arasında samimi ve kalıcı bir bağ kurmak için onları tanımalı, değerlerini, alışkanlıklarını, eğilimlerini hatta yaşadıkları coğrafyayı incelemelisiniz.

Stratejinizi yaratın

Hedef kitlenizi belirlediniz. Şimdi sıra onlara vermek istediğiniz mesajları, hayatlarını kolaylaştıracak çözümleri oluşturmakta. Markanızın nasıl ve kimler tarafından tanınmasını istiyorsunuz? Onlara ulaşmak için en uygun kanallar hangileri? Markanızı en iyi tanıtan kanal sadece sosyal medya mı? Tüm bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, sizi etkili bir içerik pazarlaması stratejisine götürecektir. Oluşturacağınız içerikler ise bu stratejiye göre belirlenir.

İçeriklerinizi Oluşturun

Potansiyel ve şu an var olan müşterilerinize hangi tür içeriklerle ve hangi konularla hitap edeceğinizi belirlemeniz gerekir. Bu konuların hangi zaman aralığında ve hangi kanallar aracılığıyla ulaştırılacağı da içerik türünüzü belirlemek için önemlidir. Müşterilerinizle kalıcı bağlar kurmanın ve onları satışa yönlendirmenin yolu, samimi, özgün, net, dikkat çeken ve çözüm üreten içeriklerden geçer. Sade bir dil ise güven ve sadakatin anahtarıdır. İçeriklerinizi yayınlama sıklığınızın da doğru belirlenmesi gerekir. Kısa aralıklarla içerik paylaşmak hedef kitleniz üzerinde sıkıcı bir etki yaratmanıza neden olabilir.

Verimlilik analizi yapın

İçerik pazarlaması stratejilerinizi oluşturan farklı içerik türlerinin, verimlilik ve etkinliğini düzenli olarak analiz etmeniz gerekir. SEO çalışmalarını doğru yapıyor musunuz? Hedef kitlenizin markanıza kolay ulaştığından emin olun. İçeriklerinizin daha çok kişiye ulaşması için farklı kanallar deneyin ve raporlama yapın. Elde edeceğiniz sonuçlar size geriye dönük iyileştirmeler yapma fırsatı verecektir. Böylece bir sonraki adımınızı çok daha güçlü atabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Kullanın

İçeriklerinizi sadece web sitenizde ya da blogunuzda paylaşıyorsanız yeterli bir içerik pazarlaması yapıyor sayılmazsınız. Hedef kitlenizin markanızla ve ürünlerinizle samimi bir bağ kurması, firmanızın itibarının güçlenmesi için içerik pazarlaması stratejilerinizi sosyal medya profillerinize de yansıtmalısınız.

Günümüzde satın alma eylemlerinin %93’ü online aramalar ile başlıyor. Bilgi ve veri çağı, milyarlarca içeriğin görünmeden yok olduğu bir pazarlama evreninde, markanızı, ürünlerinizi ve firma kimliğinizi korumak ve tercih edilebilir olmak için içerik pazarlaması stratejilerini kullanmayı gerekli kılıyor. Kalıcı ve istikrarlı müşteri etkileşimlerini sağlayan içerik pazarlaması, diğer tüm reklam ve pazarlama stratejileri arasındaki yükselişini, dijital dünyanın kurallarına göre oynuyor ve her zaman kazanıyor.