Meta Açıklaması

Web sitenize ya da bloğunuza düzenli olarak içerik girişi yapıyorsunuz, sitenizin tasarımı harika ve ürünlerinize güveniyorsunuz. Marka tanıtımlarınız da kusursuz. Peki hedeflediğiniz müşteri ve okuyucu dönüşlerine ulaşabiliyor musunuz?

Bu soruya cevabınız olumsuzsa meta açıklamalarınıza bir göz atmanız gerekiyor demektir. Meta açıklaması teknik olarak, bir arama motoru sonucundaki mavi bağlantının altında görünen kısa pasajlardır. Ve yarattığı etkiyle bundan çok daha fazlası... Markanızın dünyayla ilk teması olan bu pasajlar, aslında kullanıcıların o sihirli mavi bağlantıya tıklayıp tıklamayacağını belirleyen anahtarınızdır.

İçerik Evreni, meta açıklamaları yazma sanatındaki ustalığını sizinle paylaşmak için hazır. Tıklamaları ve dönüşümleri destekleyen meta açıklamalarını, dijital dünyadaki faaliyetleriniz için özgün,

etkili, kaliteli bir davetiyeye dönüştürmek ve arama motorlarında yükselmek için İçerik Evreni’nin profesyonel ekibiyle iletişim kurduğunuzda:

Meta açıklaması olgusunu, en güçlü pazarlama stratejilerinizden biri haline getirebilir,

Okuyucularınızı web sitenize ya da bloğunuza çekmeye ikna edebilir,

Bir arama yolculuğundaki son durak, ihtiyaç duyulan bilgi ya da ürünün doğru adresi olduğunuzu gösterebilir

Arama motorlarındaki sıralamalarda görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Meta Açıklaması ya da Meta Description Nedir?

“Bana kendini kısaca anlatır mısın?” İşte bu kişisel sorunun web dünyasındaki karşılığı, “Meta açıklaması nedir?” sorusuyla hayat bulur. Meta açıklaması, bir markayı temsil eden doğru bilgiler ve onu yakından tanıma arzusunu güçlendiren mükemmel ifadelerle oluşturulan kısa özetlerdir. Tıpkı kendinizi anlatmanız gibi, meta açıklaması da web sitenize ait sayfaların kendini kısaca dünyaya tanıtmasıdır. Meta ve description kelimelerinin anlamları ve işlevleri üzerinden bakıldığında, bu etkili pazarlama stratejisinin ayrıntılarda saklı olan gücü açığa çıkar. Meta; bilgisayar dilinde “hakkında” şeklinde tanımlanan bir ön ek olarak kullanılır. Description ise Türkçe’ye doğrudan “açıklama” şeklinde çevrilmektedir. Bu iki kelimenin birleşiminden oluşan Türkçe karşılığı ise en basit şekliyle; “açıklama hakkında” oluşturulan metinlerdir. Bilgisayar dünyası dilinde ise;<meta name=”description” content=”XYZ” /> koduyla ifade edilir.

Meta Description: Bir Davetiyedir

Meta description, web sitelerinin Google gibi arama motorlarında SARP sonuçları sıralanırken kullanılan açıklama metinleri olarak düşünülebilir. Web sitenizi ziyaret edecek olanlara sunduğunuz bu davetiye, arama motoru kullanıcılarına sitenize tıkladıklarında ne bulacaklarına dair bilgi veren kısa bir açıklamadır. Web dünyasındaki tüm yazı, ürün, sayfa, proje için meta açıklaması oluşturmak, arama motorlarında dikkate değer bir görünüm kazanmanızı sağlar. Ancak bundan çok daha değerli olanı ise arama motorunun sıralama sayfalarında sizinle karşılaşan kullanıcılara; “Sayfamı ziyaret et, ürünümü al, bilgime başvur” gibi pek çok daveti daha

ilgi çekici ve hedef kitlenize hitap edecek biçimde düzenlemektir. Meta açıklamasının özenle ve ilgi çekici biçimde hazırlanması, organik arama sonuçlarında tıklanma oranınızı arttırır ve bu da web sitenizi arama motorları için daha değerli hale getirir.

SEO odaklı oluşturulan tüm çalışmalarda description yani açıklama metinlerinin profesyonellikle yaratılması oldukça önemlidir.

“Meta açıklaması nasıl olmalı?” sorusunun cevabına ise WordStream tarafından hazırlanan SEO’da, Meta Description’ın önemini anlatan sayfanın Google SARP görünümü iyi bir örnektir.

Meta Description Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Etkili bir açıklama (description) oluşturmanın anahtarı, bu içeriklerin ilgi çekici ve davetkâr bir reklam metni niteliği taşımasıdır. Elbette Google’ın otomatik okuma sistemi de iyi okunan arama metinlerine sahip, tıklamaya teşvik eden yararlı bir sayfa olduğunuzu görecek ve bunu ödüllendirecektir. Meta içeriği yazma sanatında,

Doğru anahtar kelimeleri belirlemek,

Anahtar kelimeleri stratejik noktalara yerleştirmek,

İçerikle tamamen ilgili ve uyumlu metinler hazırlamak,

Sitedeki bir sayfada yer alan meta açıklaması metinlerini asla bir başka sayfa için kullanmamak,

Hedef kitlenizin ihtiyaçları ve farkındalık düzeyleriyle uyumlu metinler oluşturmak

Açıklama metnini 275 karakteri geçmeyecek şekilde düzenlemek, (Google SERP’te 275 karaktere kadar gösterilecektir)

Bilgisayar botları için değil gerçek okuyucular için metin hazırlamak gerekir.

Arama motorları, meta açıklamaları üzerinden sayfanıza ait tanımlamanızı arama sonuçlarında gösterir. Ancak kimi zaman metninizin herhangi bir noktasından alacağı bir parçayı da açıklama metni olarak kullanabilir. Bu nedenle web sayfalarının kod kısmını incelemek ve meta description için hazırlanan bölümü kontrol etmek gerekir.

İçerik Evreni Meta Description Çalışmalarını Nasıl Yapıyor?

Onlarca, yüzlerce hatta binlerce sayfaya sahip olabilirsiniz. Bu sayfaların her birini düzenlemek ve web siteniz için doğru içerikler üretmek, stratejik anahtar kelimeler ve meta açıklamaları eklemek oldukça detaylı ve sistematik bir çalışma gerektirir. İçerik Evreni ekibi, meta açıklamalarınızı oluştururken işe önce ana sayfa, hakkımızda ve ana kategori sayfaları gibi temel bölümlerinizi düzenlemekle başlar. Arama motorları için oldukça değerli alanlar olan ana sayfanızda, kendinizi, işinizi, ürününüz ya da hizmetinizi doğru biçimde anlatmanız, ziyaretçilerinizin de arama motorlarının da dikkatini çekmenizi sağlar. İçerik Evreni’nin uzman kadrosu, main page yani ana sayfanızı, tüm sayfalarınız gibi hassas bir çalışmayla düzenler, tüm başlık ve meta açıklamalarınızı değerli, etkin yaratımlar ve teknik donanımlarla destekler.

Title Nedir? 5 Adımda Mavi Başlığın Sihrini Keşfedin

Title yani başlık, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında, oluşturulan metinlerin arama motoru robotları tarafından doğru ve anlamlı biçimde algılanmasını ve web sitenizin sıralamalarda daha iyi konumlanmasını sağlayan metinlerdir. Kullanıcılar, arama sonuçlarında ilk olarak mavi renkli bu başlıkları görür ve ardından sizin ve markanızın vitrini olan meta açıklamanızı fark eder. Title; HTML (Hyper Text Markup Language) yazılım dilinin bir öğesidir. Metin işaretleme dili olarak da düşünülebilecek HTML içinde yer alan Title unsurları yani başlık etiketleri belirli bir kodlama sistemini içerir. Örneğin; <Head><title> Başlık Metni </ title></ Head> Başlığa ilişkin içerik hazırlanırken uyulması gereken püf noktalarını doğru biçimde yerine getirmek, sitenin SERP sonuçlarında üst sıralara tırmanmasının, aynı zamanda sosyal paylaşım ağlarında da yoğun etkileşim almanın anahtarıdır.

Title Neden Önemlidir?

Başlık metni, arama motorlarının sayfalarınızın konusunu anlamasında yardımcı olur. Aynı zamanda kullanıcı odaklıdır ve sitenizi ziyaret edenlere rehberlik eder. Başlık metinleri web dünyasında 3 farklı noktada sitenizin ilgili sayfaları hakkında yol göstericidir.

Arama motoru sonuç sayfalarında

Arama motorları sonuç sayfalarında, başlık metinlerinden alıntılar yapılır ve başlığın düzgün biçimde görülmesi oluşturulacak title ile doğrudan ilişkilidir. Aynı zamanda kullanıcıların ilk olarak sayfanızla karşılaşacağı yer bu başlık kısımlarıdır. Başlığın, kullanıcıyı sitenize tıklamaya karar vermesinde etkin olması gerekir.

Web tarayıcıları sekmelerinde

Web tarayıcılarının üst kısmında görünen başlık metni aynı zamanda yer tutucu görevi de üstlenir. Bu bölgede gözüken başlığın nitelikli ve benzersiz olması, kullanıcıların başlığı kaybetmemesi konusunda referans niteliğinde olmalıdır.

Farklı Sosyal Ağlarda

Sosyal ağlarda sayfanıza ait paylaşımları yaptığınızda, başlık metniniz arama motorlarının SERP kısmında olduğu gibi alıntılanır. Alıntının anlamlı, nitelikli ve benzersiz olması kullanıcıların sayfanızı tıklama kararında etkili olacaktır.

İçerik Evreni ekibi, başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı yaratmak, müşteri davranışlarını analiz eden, kullanıcıların ürün ve hizmetlerinizle ilk karşılaşmalarını etkileşime dönüştüren kullanıcı odaklı profesyonel çalışmalarını sizinle paylaşmak için her an hazır. Dijital dünyada tıklamalarla kazanacağınız fırsatları, teknik desteği, duygulara ve ihtiyaçlara hitap eden içerikleri, etkili başlık ve meta açıklamalarını yaratmak için çalışıyoruz. Hikayenizi bütünlük içinde sunmak, dijital varlığınızın yıldızını parlatmak ve marka değerinizi profesyonel paylaşımlarınızla artırmak için İçerik Evreni’yle hemen iletişime geçebilirsiniz. Enerjinizi fikir ve üretim motivasyonunuza odaklarken, dijital pazarlama yarışındaki gücünüzün artmasını, İçerik Evreni uzmanlığından alacağınız destekle her an hissedebilirsiniz.